Sony
Gry komputerowe wspomagają leczenie ADHD
ADHD jest często źle rozumiane. Objawy występują w szerokim spektrum, a u niektórych osób - zarówno dzieci, jak i dorosłych - ADHD powoduje stan, w którym nie da się wytrzymać w spokoju w jednym miejscu, problemem okazuje się uczęszczanie do pracy lub szkoły. U innych choroba wiąże się z notorycznym gubieniem kluczy i portfeli, podejmowaniem impulsywnych decyzji i chronicznym rozproszeniem uwagi.
Gdzie ta dopamina?
ADHD może także nie dawać żadnych objawów. Dzięki odpowiedniemu leczeniu możliwe jest, że pacjent w ogóle nie będzie zmagał się z wyżej wymienionymi sytuacjami. Większość ludzi jest zdania, że gry komputerowe również odpowiadają za wzrost liczby ataków tej choroby, pomimo tego, że ta hipoteza jest fałszywa.
Fot. New Brain Nutrition
Sposób diagnozowania ADHD ewoluował, ale leczenie go środkami pobudzającymi - i stymulacją umysłową - sięga 1936 roku. Powód, dla którego środki pobudzające i stymulacja psychiczna działają w leczeniu objawów ADHD, to zwiększona ilość dopaminy przy braniu lekarstw. To właśnie tego związku osoby z ADHD potrzebują więcej. Obecnie to technologia wspomaga walkę z tą chorobą. Jedną z bardziej znanych osób, które żyją z ADHD, to m.in. korespondent NBC, Gabi Schwartz. Ogromną przyjemność sprawiają mu gry komputerowe, przez co podnosi mu się poziom dopaminy. Schwartz wybiera takie tytuły, które oferują wielozadaniowość. W trakcie korzystania z gier wideo, ustawia on minutnik na 7-8 minut, co dodatkowo wzmaga u niego koncentrację.
Lekarz radzi
Amerykański psychiatra, Jeff Ditzell jest zdania, że podobna strategia walki z chorobą może nie zadziałać u innych osób. Lekarz sądzi, iż ta technika wymaga ogromnej samokontroli i zaangażowania. Według niego gry działają na Schwartza, ponieważ dodatkowych bodźców dodaje mu zawód dziennikarza NBC i świadomość ilości czasu pozostałego do rozpoczęcia pracy. Nie mniej jednak, poleca on zapoznać się z tytułami wzmagającymi koncentrację.
Dobór odpowiednich gier komputerowych może mieć zbawienny wpływ na stymulację mózgu. Na szczęście coraz mniej ludzi doszukuje się w nich kłopotów cywilizacyjnych, co może przyczynić się do popularyzacji tego rodzaju aktywności.
Komentarze